תמונה

המנוע המהיר ביותר בעולם התגלה בתוך שואב אבק

לא ברור לי כמה מקוראינו מכירים את דייסון (Dyson), חברה שמייצרת בעיקר שואבי אבק אימתניים שמצטיינים בטכנולוגיה חדשנית ובמראה של סרט מדע בדיוני. לא חשבתי שנכתוב כאן בבלוג על שואבי אבק, אבל למניוק הקטן הזה יש מנוע מטורף ואנחנו נעשה לו כבוד.

מדובר בשואב האבק הידני (מהסוג שמנקים איתו את המושבים של המכונית), C31, המכונה גם "החיה", המצויד במנוע המהיר ביותר בעולם, שמגיע לסל"ד של 104,000 (שזה בערך פי 10 מהר יותר ממנוע של בואינג 747, או פי 5 ממנוע פרומולה 1), ובכל זאת הוא בחצי הגודל (והמשקל) ממנוע חשמלי דומה המפיק את אותו הכוח.

המנוע הוא מסוג Switched Reluctance ("מיאון ממותג" בתרגום צולע), המבוסס על דחייה מגנטית. להבדיל ממנוע חשמלי רגיל, מנועי המיאון אינם משתמשים במברשות פחמן, ולכן יוצרים הרבה פחות חיכוך (ופחות בלאי), יעילים יותר, ויכולים להסתובב במהירויות עצומות בלי להתפורר. הם קשים יחסית לפיתוח, מכיוון שהם דורשים מערכת מאוד מדוייקת של תזמון (ואכן, המנוע של דייסון מכיל בתוכו פרוססור מיוחד שאחראי על התזמון).

בראיון לטלגרף הבריטי, ג'יימס דייסון בעצמו מופתע מכך שמנוע חדשני כל כך מצא את דרכו דווקא לקרביים של שואב אבק, אבל לא ממש מכחיש שהשלב הבא בהחלט יכול להיות מכונית חשמלית יעילה יותר (הרבה יותר).

מה שבטוח, במכונית הזאת המושבים יהיו נקיים פיקס.


לכתבה המקורית


Fatal error: Call to undefined function related_posts() in /home/mmatty/webapps/mobo/wp-content/themes/convergence/single.php on line 72