תמונה

בזמן שאתה ישן, הגאדג'טים שלך מוצצים לך את החשמל

שעת לילה מאוחרת, כולם מזמן הלכו לישון. רק הוידאו ער, קודר, בצד דולק לו אור אדום. וגם הטלויזיה, והקולנוע ביתי והכל. הרבה מכשירים בבית נמצאים במצב stand-by וממתינים להוראה הבאה שלכם כל הלילה. כמה זה עולה לנו?

לכאורה זה לא סיפור, כמה חשמל כבר צורך האור האדום הקטן הזה בצד? מסתבר שלא מעט. יש מכשירים שצורכים המון אנרגיה גם כשהם בהמתנה: ספק הכוח ממיר מ-AC ל-DC, החיישנים של האינפרא אדום דולקים וממתינים לפקודה מהשלט, שעונים וטיימרים, כפתורים מתוכנתים, סוללות נטענות, מחשבים במצב שינה מחכים להתעורר.

יש איזו סברה נפוצה ומוטעית שלפיה עדיף להשאיר מכשירים בהמתנה מאשר לכבות ולהדליק. כביכול, הנזק שנגרם בכל כיבוי והדלקה עולה בהרבה על המחיר של מצב ההמתנה. ובכן, זה היה נכון בעבר כשמכשירים היו ניזוקים מהקפיצה בזרם בזמן ההדלקה, אבל היום כבר אין ממש בעיות כאלה. אם אתם לא משתמשים במכשיר 75% מהזמן, כבו אותו לגמרי ותאריכו את חייו באופן משמעותי. והאמת? גם ככה מחליפים היום את המכשירים כל מספר שנים (למישהו כאן עוד יש פלייסטיישן מהדור הראשון?).

בקיצור, ירדנו אל המעבדה הסודית שלנו והתחלנו למדוד את צריכת הכח של אלפי מכשירים (סתם. האמת שהעתקנו את הנתונים מכאן, ורק תרגמנו לתעריפים של חברת החשמל):

vampire_chartכתבות פופולריות


5 תגובות

איך אני יכול לכבות את הטלוויזיה בצורה שהיא לא תהיה על stand by? הדרך היחידה היא להוציא את המכשיר עצמו מהחשמל?

לא, אתה יכול ללחוץ על הכפתור בטלוויזיה ממש וזה מכבה גם את הכפתור.. כנ"ל לגבי מחשבים, וידאו וכו'.

02.09.09

מסרב להאמין שטלויזיית פלזמה צורכת יותר מ-160 וואט *כשהיא כבויה*.
ו-10 שקלים בחודש זה בהחלט מחיר סביר בשביל לא להצטרך לנתק ולחבר את ה-XBOX שלי מהחשמל כל פעם שאני משתמש בו.

ואגב, ההגדרה שלכם ל"מספר שנים" היא קצת מוגזמת – הפלייסטיישן 2 יצא בשנת 2000, מי שעדיין יש לו פלייסטיישן מהדור הראשון כנראה לא החליף אותו כבר *לפחות* 10 שנים.

עופר: תודה על ההערות, אנחנו חובבי סנסציה וזקוקים בהחלט לקורא קפדן כמוך שיבדוק אותנו.
קצת חפירה נוספת מאירה כמה פרטים בנוגע לפלזמה:
א. הנתונים שמביא מגזין good (שאותו ציטטנו) הם ממחקר של משרד האנרגיה האמריקאי, ולכן קשה לנו להטיל בהם ספק. למרות זאת, המחקר הוא משנת 2005, ומאז העניינים השתפרו מאוד. בין השאר יצאו תיקני אנרגיה שדואגים לפקח גם על הצריכה במצב standby
בכל זאת, תראה למשל את הפוסט בפורום הזה, משנה שעברה שמראה צריכה נאה של פלזמה מודרנית (לא 160 וואט אמנם), שנכנסת אחרי כמה דקות למצב standby "אמיתי" והצריכה יורדת לסביבות 1W.
כנראה שהפלזמות של 2005 המשיכו להחזיק את הגז במצב מוכן לצפייה ורק החשיכו את התמונה.

02.09.09
02.09.09

הוספת תגובה:

מי שמגיב, מגניב

וידאו השבוע

אם מלחמת הכוכבים היה סרט צרפתי