תמונה

סקירה: מערכת ניווט Fujicom Drive

Fujicom Drive היא מערכת ניווט המבוססת על תוכנה חדשה מבית איתוראן ושני מכשירי ניווט חדשים של פוג'יקום. התוכנה עמוסה בגימיקים וטוענת לכתר "תוכנת הניווט הטובה ביותר בישראל". עזבנו את המחשב ויצאנו לדרכים לבדוק.

המכשיר שבדקנו, מדגם G-49 מגיע עם מסך נאה בגודל "4.3 ובעיצוב נקי: כפתור הדלקה קטן למעלה, חריץ לכרטיס זכרון ושקעים לכבלים. המכשיר דק למדי ויכול היה להיות נאה אלמלא התחושה הפלסטיקית שלו, שבהחלט אי אפשר לכנות אותה "יוקרתית". לאחר הלחיצה על הכפתור יש להמתין כ-25 שניות עד להופעה הראשונית של המפה.

הממשק של התוכנה ברור ופונקציונלי אבל אינו יפה ואף נראה מיושן מעט. המפה עצמה מצוירת באותם צבעים כמו באטלסים המוכרים של חברת "מפה", מה שלא תורם להרגשה של מכשיר חדש. למרות כל זאת, התצוגה קריאה מאוד, וההפעלה של המכשיר פשוטה למדי, ללא צורך בקריאת ההוראות.

התצוגה ברורה אך לא נאה

התצוגה ברורה אך לא נאה

מסך המגע של המכשיר אינו מוצלח: לעיתים קרובות מצאנו את עצמנו דוקרים אותו באלימות עם האצבע מספר פעמים כדי לקבל תגובה נאותה. בנוסף, כדי לגלול תפריטים ארוכים משתמשים בפעולת "הטסה" עם האצבע. זה עובד מצוין במסכי מגע קפסיטיביים (דוגמת האייפון), אבל בפוג'יקום זה פשוט לא עובד. הרבה פעמים המכשיר לא מצליח לנחש אם לחצנו על התפריט או שניסינו לגלול. התוצאה מתסכלת ומרגיזה.

יצאנו לדרך עם רושם ראשוני רע מהמכשיר, אבל כאן התוכנה של איתוראן התחילה לתת עבודה. המפה שמגיעה עם המכשיר היא סופר-עדכנית (מאוקטובר 2009) וידעה לזהות גם ציוני דרך טריים ומחלפים שזה-עתה נפתחו. באיתוראן מבטיחים עדכונים (הראשון חינם, השאר בתשלום) של המפה בכל רבעון. מאחר והבעלים של המידע, חברת "מפה" היא חברת בת של איתוראן, אנחנו נוטים להאמין שהם יצליחו לעמוד בהבטחה ולשמור על המפה מעודכנת. הקירבה בין שתי החברות מתבטאת גם בבסיס הנתונים של "נקודות עניין" שהוא עדכני ומפורט לעילא. כשקבענו להפגש עם חבר במסעדה, ידעה התוכנה לאתר את המסעדה בנקל ואף ידעה לספר שביום שישי בצהריים מופיע "אורגניסט מצחיק". מצוין.
לאורך הנסיעה הזהיר אותנו המכשיר מפני מצלמות המהירות שפיזרה המשטרה לאורך הכביש ללא פספוסים. המסלולים שאיתרה המערכת עבורנו היו מוצלחים, ולמרות נסיונות ערמומיים מצידנו, המערכת לא הציעה אף מסלול תמוה או מטופש. בד"כ ההצעה פגעה בול במסלול שהיינו בוחרים בעצמנו (ולעיתים אף הפתיעה במסלול לא צפוי ומוצלח).

התצוגה של המפה היא שילוב של שרטוט דו-מימדי של הכבישים והמסלול עם תיאור תלת-מימדי של מבנים מיוחדים בדרך (מגדלי עזריאלי וכו') כדי לעזור בהתמצאות. נקודת המבט של המצלמה היא תמיד ממעוף הציפור, והתוכנה אינה מציגה את קו האופק (כנראה כדי לחסוך במשאבים). כתוצאה מכך תמיד מוצגת רק פיסה חלקית של המסלול, והבניינים מוצגים מלמעלה, בזוית שאינה תורמת לזיהוי שלהם בכביש. בעוד שבמכשירים אחרים אפשר לראות כבר מרחוק את הדגלון המסמן את סוף המסלול, כאן לא ניתן לראות אותו עד שמתקרבים. לחיצה על הבניינים מעבירה את המסך לתצוגה תלת-מימדית של הבניין מנקודת מבט סבירה יותר, אבל מה הטעם? בנוסף, כפי שציינו, מסך המגע מקשה מאוד על לחיצה כזאת, ונסיון לעשות זאת במהלך הנהיגה הוא מסוכן ממש.

תצוגה תלת מימדית של בניינים

תצוגה תלת מימדית של בניינים

לתשומת ליבה של הקוראת מירב מיכאלי, התוכנה של איתוראן היא היחידה עד כה המאפשרת פנייה לנהגת בלשון נקבה: "פני ימינה" במקום "פנה ימינה". בנוסף התוכנה מציעה מבחר שפות, בחירה בין קריין לקריינית ואף שלושה קריינים לא צפויים: סבתא אשכנזיה, מאמן כדורסל (שלפעמים מדבר עם ח' גרונית ולפעמים לא), ובלה, הברווזה הנאמנה מסדרת "פינוקיו" (חלק מהמאזינים טענו בתוקף שזהו חיקוי של בלה ולא הדבר האמיתי). הילדים במושב האחורי נהנו מהגימיק (למרות שלא שמעו מעולם על בלה). המבוגרים נהנו הרבה פחות, כשהתוקפניים בינהם איימו להשליך את המכשיר מהחלון. מדובר בגימיק משעשע שהופך מהר מאוד למרגיז מאוד.

ניתן לרכוש עבור המערכת גם מפות מחו"ל, כאשר חלק מהמפות מגיעות גם עם אפשרות ניווט בתוך תמונה מצולמת (בסגנון גוגל earth). בארץ האפשרות הזאת אינה קיימת כרגע (הימור שלנו? גם לא תהיה קיימת אף פעם).

רוכשי המכשיר יהנו מתמיכה טכנית של 24 שעות ביממה ממרכז השירות של איתוראן (כלומר, יש סיכוי טוב שגם יענו לטלפון). במבחן המציאות, המכשיר היה פשוט מאוד להפעלה ולא נזקקנו לכל תמיכה.

אהבנו:

  • מפה עדכנית ומדויקת, תיאור מפורט מאוד של נקודות העניין, בחירה טובה של מסלולים
  • תוכנה פשוטה להפעלה, בלי סיבוכים
  • המידע והמפות קריאים וברורים (אם כי מאותגרים עיצובית)
  • 24 שעות ביממה של מענה טלפוני מאיתוראן

לא אהבנו:

  • מסך המגע גרוע, ומקשה על התפעול השוטף
  • המפה מוצגת מזוית גבוהה, וחושפת רק חלק קטן מהמסלול. התצוגה התלת-מימדית אינה מועילה מספיק בזוית הזו

גזר דין:

מסך המגע הנחות והמראה הפשוט מתסתכמים במכשיר בינוני של פוגי'קום. התוכנה המצוינת של איתוראן הופכת את התמונה, ומציעה ניווט אמין עם מפה עדכנית ומפורטת מאוד, והופכת את המערכת כולה למתמודדת רצינית. בכל זאת, אם כבר יש לכם מכשיר ניווט סביר, אל תמהרו להחליף. אם יש לכם אייפון חדש, שיקלו לרכוש עבורו את התוכנה של איתוראן.

שימו לב גם לדור החדש של מערכות ניווט היודעות להתעדכן בזמן אמת לגבי מצב התנועה בכבישים. אמנם עדיין אין מערכת כזו בארץ ברמה משביעת רצון, אבל סביר שנראה שיפור ניכר כבר בטווח הקרוב.

מחיר: 799 ש"ח (כולל עדכון מפה אחד בשנה הראשונה). 999 ש"ח עבור מכשיר עם מסך 5 אינץ'.

קיראו גם כאן על המפה של חברת "מפה" ולמה לא רואים אותה בחינם באייפון ומבכשירי אנדרואידהוספת תגובה:

מי שמגיב, מגניב

וידאו השבוע

אם מלחמת הכוכבים היה סרט צרפתי