תמונה

איך להזמין מחו"ל – סדרת מדריכים חדשה

פעמים רבות אנחנו כותבים כאן על כל מיני מוצרים נחשקים שעדיין לא נמצאים בארץ, חלק מהם לא יגיעו לעולם ביבוא מסודר. ולפעמים, המחיר בחו"ל נראה זול מאוד בעוד שמחיר בארץ יקר להחריד. האם כדאי להזמין בחו"ל? האם זה יצא זול יותר בחשבון הסופי? מה הם היתרונות והחסרונות?

קודם כל, במאמר שאתם קוראים ננסה לסכם את כל התיאוריה והציפיות של הזמנת מוצר מחו"ל. בהמשך נכתוב דו"חות על ייבוא אמיתי של מוצרים: ברוב המקרים העניינים שונים מאוד מהצפוי, המחירים עולים ויורדים ועימם גם זמן ההמתנה. כל הכתבות בנושא יסומנו בתגית "איך להזמין מחו"ל", וכך תוכלו לעקוב בנוחות אחרי כל המידע שיצטבר כאן. אם יש לכם סיפור משלכם על "איך הזמנתי XYZ מחו"ל ואכלתי אותה/יצאתי גדול" נשמח מאוד אם תשתפו אותנו ואת קוראי מובו בנסיונכם. ועכשיו, לתיאוריה:

דבר ראשון המחיר. המספר הנמוך שאתם רואים באתר שממנו אתם קונים הוא רק ההתחלה. עד שהמוצר מגיע לארץ הוא גורר איתו עוד הרבה תשלומים בדרך, מה שעשוי פעמים רבות להפוך את העיסקה ממציאה מטורפת למפח נפש. כדאי להתכונן מראש לכל ההוצאות האלו ולעשות החלטה מושכלת אם כדאי בכלל להזמין. בכל מקרה, הדרך הזולה ביותר היא לתפוס דוד או חבר שנוסע לחו"ל (או כבר נמצא שם) וחוזר עוד מעט לארץ. שילחו את המוצר שלכם לכתובת שלו, או בקשו ממנו לקפוץ לחנות ולקנות. אם הוא חוזר הביתה דרך המסלול הירוק, זכיתם בגדול. אם אין לכם דוד כזה, או שיש אבל הוא מתעצל לקנות, זה כבר יעלה לכם הרבה יותר. שימו לב:

 • משלוח: המוצר שהזמנתם צריך להגיע אליכם איכשהו, וזה עולה כסף. האתר ממנו אתם מזמינים יחשב עבורכם את המחיר, לפי כמה פרמטרים: נפח ומשקל (עליהם אין לכם שליטה), ודרך המשלוח. אם אין לכם סבלנות לחכות ותבחרו במשלוח אקספרס של אחת מחברות השילוח (בד"כ UPS או FedEx) זה יעלה הרבה (הרבה) יותר מאשר משלוח ימי איטי דרך שירות הדואר.
  קחו בחשבון שמלבד הבדלי המהירות, חברות השילוח נותנות גם שירות מסודר יותר (תקבלו Tracking Number שבעזרתו תוכלו לדעת היכן החבילה נמצאת ומתי בדיוק היא תגיע), יש להן ביטוח טוב יותר, והנציג שלהן בד"כ ייצור קשר מראש בטלפון כדי לתאם את המסירה.
 • מיסים: או-אה. העניין הזה הוא החלק המסובך בהזמנה, ומשתנה לפי גחמות פקידי המכס. לעיתים אותה הזמנה בדיוק עשויה להיות מחוייבת במיסים שונים ללא סיבה ברורה לעין. נשתדל להביא כאן את החוקים כפי שהם ידועים לנו (אם יש לכם מה להוסיף או לחדד, אז נשמח מאוד אם תגיבו). כעקרון, על כל חבילה שנשלחת מחו"ל צריך להיות מצויין הערך הכספי שלה ותיאור כללי של "מה יש בפנים". לפי הערך הזה מחושבים המיסים:
  • חבילה שערכה פחות מ-$50 זוכה לייחס מועדף. על חבילה כזאת לא תחויבו במיסים, אכסון וטיפול והיא עוברת את המכס כאילו היתה מרוחה בוואזלין. כדי לקבל חבילה כזאת עליכם לקנות רק דברים זולים, או לפצל הזמנה יקרה לחבילות קטנות יותר (אבל אז דמי המשלוח עשויים לגדול), או לקנות משהו יקר ולוודא שהוא מסומן כזול בדרך כלשהי (במילים אחרות, לרמות). קחו בחשבון שאחוז מסוים מהחבילות נבדקות באופן מדגמי. עובד של FedEx עמו שוחחנו הסביר ש-"אם נגיד יש בחבילה טלפון סלולרי חדש שבטוח כולם יודעים שהוא עולה 5,000 ש"ח, אז פקיד המכס יכול להחליט בעצמו מה המחיר האמיתי, ולא משנה מה תעשה ועל מי תצעק. בסוף תשלם את המכס לפי מה שהוא החליט".
  • חבילה יקרה יותר חוטפת מגוון רחב של מיסים והיטלים. קודם כל המכס, פחות או יותר לפי הטבלה שרשות המיסים מפרסמת כאן. אפשר לראות שזה בד"כ באותו גובה כמו המע"מ. אח"כ מוסיפים את המע"מ (את שניהם מחשבים לפי המחיר הגבוה של המוצר+המשלוח בגלל סיבה מעצבנת שלא נחזור עליה עכשיו. כדי להרגיז עוד יותר, משלמים מע"מ גם על המוצר, גם על המשלוח וגם על המכס!). ואז בנוסף דמי אכסון, טיפול, אגרת מחשב, ושחרור. אלה משתנים לפי גודל ומשקל החבילה, הזמן שהיא היתה תקועה במחסן, וחברת המשלוח (כרגע דואר ישראל לוקח הכי פחות כסף, אבל זה משתנה במהירות). בד"כ זה עולה בסביבות 100 ש"ח.
   אז לסיכום, על גאדג'ט טיפוסי במחיר $300 (נגיד 1,200 ש"ח) ועוד $20 משלוח תשלמו 15.5% מכס,  198.40 ש"ח, פלוס 16.5% מע"מ, 243.94 ש"ח, פלוס דמי אכסון וטיפול של 100 ש"ח, כלומר שילמתם $455 בסוף.
 • עמלות כרטיס האשראי: אם יש לכם כרטיס בינלאומי נורמלי, העמלות די סבירות ומשתקפות בעיקר בזה שחברת האשראי ממציאה שער דולר יקר משלה כדי לחשב את המחיר שתשלם בשקלים מחשבון הבנק שלך. אם הכרטיס שלכם פחות מוצלח, העסק הולך ומדרדר, ותאלצו לשלם עמלות המרה ועמלות עיסקה שונות ומשונות שעשויות להגיע למחירים מטורפים, לפעמים אפילו יותר מהמכס ששילמתם. שווה להרים טלפון ולברר לפני הפעם הראשונה שאתם מנסים עיסקה כזאת.
  בנוסף, אם קניתם במטבע שאינו דולר, יש חברות מסוימות שימירו את המחיר לדולר, ואז מדולר לשקל (תוך שהן גוזרות לעצמן עמלה כפולה בדרך). שוב, שווה להשקיע את הזמן ולברר.

אחרי ששילמתם, קחו בחשבון את הסיכון שאתם נוטלים: המוצר עשוי להגיע אליכם כשהוא מקולקל, שבור, או בכלל מוצר אחר מזה שהזמנתם. נכון, זה לא קורה הרבה (בטח לא לכם) אבל זה קורה. בכל המקרים אתם מכוסים, אבל לקבל פיצוי או להחליף את המוצר בחדש עשוי להתגלות כתהליך ארוך, מסורבל, ולפעמים לא זול. שימו לב למשל שאם קיבלתם מוצר עם תקלה ואתם שולחים אותו לתיקון, אתם עלולים להיות מחוייבים עליו במכס כשיחזור, כאילו קניתם מוצר חדש נוסף (יש דרך להמנע מהתשלום הנוסף באמצעות הליך בירוקרטי מייגע מול המכס).

ולבסוף, תצטרכו להתאים את המוצר לארץ בעצמכם: לקנות ממיר מתח, לחרוט אותיות עברית על המקלדת או להתקין תמיכה עברית לסלולרי החדש. לפעמים זה עסק פשוט וזול, לפעמים זה בלתי אפשרי בכלל. גם כאן לא כדאי להתעצל: בררו מראש ולא תתקעו עם לבנה שעלתה לכם $455.

לסיכום: זה עלול להיות יקר יותר ממה שחשבתם, ויש סיכון מסוים בהזמנה מחו"ל, אבל זה לא צריך להרתיע אתכם. בתמורה תוכלו לנפנף בטלפון שאין לאף אחד, במחשב שלא יגיע לארץ לעולם, או במוצר שהצלחתם להשיג בחצי המחיר (ידוע בקרב המזמינים מחו"ל שאם מישהו שואל אותך "כמה עלה לך", מקובל ורצוי להשמיט מהמחיר את החלק של המיסים והמשלוח).

אם יש לכם תיקונים או תוספות לכל מה שכתבנו, אל תשמרו לעצמכם: הגיבו כדי שכולם ידעו. והישארו איתנו לכתבות הבאות בסדרה "איך להזמין מחו"ל", שבהן ננתח מקרים אמיתיים וננסה להבין איך עוד פעם יצאנו פראיירים.
Fatal error: Call to undefined function related_posts() in /home/mmatty/webapps/mobo/wp-content/themes/convergence/single.php on line 72