תמונה

אינטרנט מהיר של 50Mb? אין שום סיכוי.

קצת יומרני מצד בזק להציע להמונים חבילות של 50Mb ברשת החדשה שלהם. הצטרפו אלינו לחישוב פשטני כדי להבין למה.

כשאתם גולשים לכם באינטרנט המהיר לאתר שיושב בחו"ל (כמו האתר הזה למשל, שיושב לו לבטח בקליפורניה), אתם חייבים לעבור דרך כבל תת-ימי הקרוי מד נאוטילוס. מדובר בחבילה קטנה של סיבים אופטיים השוכבת על קרקעית הים התיכון ומחברת אותנו בטבעת לאירופה דרך כרתים ואיטליה. אם מישהו לא נחמד היה טורח לצלול למעמקי הים ולחתוך את הכבל בשני מקומות, ישראל היתה מנותקת לחלוטין מהאינטרנט לזמן ארוך מאוד.  עכשיו בואו נעשה חישוב קטן.

הקיבולת הכוללת של מד נאוטילוס היא 3.84 טרה-ביט לשנייה, או 3.84 מליון "מגה" כמו שאומרים בבזק. מתוך הקיבולת הזאת, בהערכה זהירה מאוד, פחות מחצי מוקצית לטובת משתמש האינטרנט הישראלי הממוצע. אבל בואו נהיה סופר-סופר-זהירים ונניח את ההנחה המגוכחת שספקיות האינטרנט הישראליות רכשו את כל התעבורה בכבל עבור הלקוחות שלהם. נגיד.

לפי משרד התקשורת, בסוף שנת 2007 היו 1.6 מליון לקוחות מחוברים לאינטרנט המהיר בארץ (מליון בבזק ו-600 אלף דרך הוט). בואו נגיד שבמשך 2008-2009 לא הצטרפו יותר לקוחות חדשים, ולא נספור גם את כל הגולשים הסלולריים בדור השלישי.

עכשיו בואו נגיד שבזק וספקיות האינטרנט יצליחו למכור את החבילות החדשות של 50Mbs ל-5% ממשתמשי האינטרנט המהיר. 80,000 לקוחות חדשים יקבלו חבילה של 50Mbs, כלומר בזק לבדה במקרה כזה תמכור ללקוחות החדשים קיבולת תיאורטית של 4 טרה-ביט. יותר מהקיבולת של הכבל התת-ימי כולו. נכון שאין סיכוי שכולם יצרכו בבת אחת את מלוא קצת התעבורה שלהם, אבל בזק מבטיחה משהו שאין לה אפשרות לקיים! אם כולם יקראו רק ynet אז סבבה. אבל אם הם ירצו לקרוא את הניו-יורק טיימס אז יש לנו בעייה רצינית.

פרישה של כבל חדש היא עניין של כמה שנים. זה עסק לא פשוט מלכתחילה, ועוד יותר מסובך בתקופה הזו, כי די הרבה מדינות אחרות עסוקות בלפרוש כבלים משלהן (הן יותר מודאגות מאיתנו כנראה), וכל מי שיודע ויכול לפרוש כבלים מתחת לים, די עסוק.

אם מישהו מקוראינו הנאמנים יכול לסתור את החישוב הזה, או להסביר איך בזק מעיזה למכור כאלה הבטחות, נשמח לשמוע וללמוד.
Fatal error: Call to undefined function related_posts() in /home/mmatty/webapps/mobo/wp-content/themes/convergence/single.php on line 72