תמונה

שלושה מחקרים על שופטי ספורט שכל אוהד חייב להכיר

מגזין Wired מצטט שלושה מחקרים מדעיים על שופטי ספורט. אנחנו חושבים שזה מסביר הרבה מאוד דברים:

 1. הם שומעים את הקהל מצוין
  חוקר גרמני בדק יותר מ-3,500 משחקי כדורגל בבונדסליגה, ומצא שיש יתרון מובהק לטובת קבוצה הביתית בהחלטות השופט: הארכת זמן הפציעות, בעיטות עונשין וקביעת גולים בכלל. היתרון של הקבוצה הביתית היה מודגש במיוחד כאשר:

  • הקהל הביתי היה גדול יותר מהקהל של הקבוצה האורחת
  • הקבוצה הביתית היתה בפיגור של גול אחד בלבד מול האורחים
  • המשחק נערך באצטדיון שאין בו מסלול ריצה מסביב למגרש (כלומר, "הסורים על הגדרות")

  הפרופסור החרוץ מצטט גם מחקר בריטי בנושא, שבו הראו לשופטים סרטוני וידאו, והם התבקשו לקבוע אם התבצעה עבירה. כאשר הסרטים היו על Mute, קבעו השופטים 15% פחות פאולים לקבוצה הביתית, מאשר השופטים שצפו באותו סרטון עם רעש הקהל.
  המסקנה ברורה: השופטים מושפעים מהלחץ החברתי שמפעיל עליהם הקהל ונבהלים מהצעקות כשהם קובעים פאול. אם אתה אוהד שמכבד את עצמך תתחיל לצרוח בכל הכח ("השופט שגה" לא עובד).

 2. הם רואים דברים שלא קורים באמת
  בין הזמן שהעין רואה משהו עד שהוא מגיע למוח יש הפרש קטנטן של 100 מילי-שניות. כדי לפצות על ההפרש הזה, המוח שלנו מנסה לחזות את המסלול הצפוי של חפצים נעים (נגיד כדור טניס), ומעביר לנו את התמונה כאילו שהכדור נמצא יותר הלאה לאורך המסלול שלו ממה שקורה באמת. לפעמים התחזית הזו של המסלול אינה נכונה, ואז אנחנו (זאת אומרת, השופט המניאק) רואים את הכדור כאילו הוא כבר מחוץ לקו בזמן שהוא עדיין בפנים. המדענים גילו שבאליפות ווימבלדון של 2007, 70 מתוך 83 טעויות של השופטים נגרמו בגלל התופעה הזו. אם אתה שחקן טניס חכם, כדאי לך יותר לערער על החלטות של "חוץ", שם יש סיכוי טוב יותר שהשופט אכן שגה.
 3. יותר כדאי ללבוש צבע אדום
  בקרבות טאיקוונדו לובש אחד מהלוחמים תלבושת אדומה, והשני לובש כחול. הראו ל-34 שופטים מנוסים סרטונים של קרבות וביקשו מהם לשפוט. הלוחמים האדומים קיבלו בממוצע 13% יותר נקודות. (עכשיו החלק המתוחכם) החוקרים החליפו באופן דיגיטלי את הצבעים של הלוחמים – השופטים צפו עתה באותם קרבות בדיוק, אבל הלוחמים החליפו צבע. ומה? שוב פעם קיבלו האדומים יותר נקודות למרות שהפעם אלה היו הלוחמים ההפוכים.
  החוקר חושב שהמחקר תופס רק לגבי שיפוט בקרבות של מכות, שם ההשפעה של השופט היא מכרעת. אנחנו אומרים: בוא נארגן משחק של הפועל נגד נבחרת ארגנטינה, עכשיו כשיש כזה יתרון ברור להפועל.

לכתבה המקורית


Fatal error: Call to undefined function related_posts() in /home/mmatty/webapps/mobo/wp-content/themes/convergence/single.php on line 72